Chrupiące tofu

Zdjęcie przedstawia kiszka.ziemniaczana

kiszka.ziemniaczana

Chrupiące tofu

Dzisiaj dzielę się przepisem, który jest genialny w swojej prostocie. Z marynowanego tofu i 3 innych składników wyczarujesz pyszną przekąskę. Paluszki te sprawdzą się także jako składowa obiadu. Ja podaję je czasami z gotowanym ryżem i ulubioną surówką.

Tofu marynowane można kupić już gotowe. W sprzedaży są różne smaki - ziołowe, ostre, słodko-kwaśne. Jeśli nie uda ci się takiego dostać - możesz wykorzystać tofu naturalne, ale wtedy należy je potrzymać minimum godzinę w marynacie np. łącząc ketchup, oliwę, chili i sos sojowy. Inna wersja to np. oliwa, ocet winny, suszone zioła - tymianek, bazylia i granulowany czosnek czy jeszcze inna ciut wody, sosu sojowego i odrobina syropu klonowego.

Gotowe tofu warto maczać w sosie. Ja lubię słodko-słony z nutą sezamu - przepis również poniżej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć gotowego sosu czy nawet majonezu.

Przepis

Całkowity czas: 15 minut

Czas przygotowania: 5 minut

Czas gotowania: 10 minut

Ilość porcji: 8 paluszków

SPOSÓB WYKONANIA:

  1. >Wyjmij tofu na ręcznik papierowy i delikatnie odciśnij z nadmiaru płynu. Teraz pokrój na paluszki ulubionej grubości. U mnie wyszło 8 sztuk.
  2. W niewielkiej miseczce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki sosu. Wody dodaj odrobinę, aby rozrzedzić konsystencję.<
  3. W dwóch talerzach przygotuj składniki panierki. Do jednego wsyp panko, a jeśli ewidentnie z panko ci nie po drodze – użyj bułki tartej. Ale ostrzegam, że chrupkość spadnie o połowę. Do drugiego talerza wsyp mąkę i stopniowo dodawaj zimną wodę. Mikstura nie może być ani za wodnista, ani za gęsta. Po zanurzeniu tofu – bejca powinna ładnie na nim osiąść. Możesz korygować konsystencję dodając więcej mąki bądź wody.
  4. Teraz zabieramy się za panierowanie. Każdy kawałek tofu maczaj najpierw w mącznej bejcy, a następnie dokładnie obtocz w panko. Gotowe kawałki odkładaj na talerz.
  5. Na średniej patelni rozgrzej tyle oleju, aby po wrzuceniu tofu było zanurzone w nim do połowy. Aby sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia zanurz w nim trzonek drewnianej łyżki, bądź pałeczki. Jeśli na drewnie pojawią się pęcherzyki – znak, że można smażyć. Skręć trochę ogień i włóż tofu. Smaż z każdej strony kilka minut do zrumienienia. I gotowe. Zajadaj maczając w sosie.

* Jeśli nie dostaniesz w sklepie panierki panko, możesz ją przygotować samodzielnie.

Z butek kajzerek okrój skórkę, a białą część porwij na mniejsze kawałki i wrzuć do miksera. Miksuj na okruchy niezbyt drobnej grubości. Możesz to robić pulsacyjnie i sprawdzać. Panko powinno być trochę „grubsze” od bułki tartej. Następnie blachę wyłóż papierem do pieczenia.  Okruchy rozsyp równą warstwą. Wstaw do piekarnika nagrzanego na ok. 130 st. na kilka minut. Bułkę często mieszaj, aby nie dopuścić do jej zrumieniania. Panko powinno pozostać białe, ale suche i chrupiące.

 

Czy ten przepis był pomocny?