Ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką

Ciasto drożdżowe
Zdjęcie przedstawia Olga Smile

Olga Smile

Ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką

Ciasto drożdżowe z kruszonką należy do jednych z bardziej znanych i lubianych domowych wypieków w Polsce. Przygotowywane jest przez cały rok, serwowane z kawą lub kakao. Dla wielu Polaków właśnie to ciasto jest symbolem spotkań rodzinnych, wakacji u babci i niedzielnych domowych obiadów. Ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką jest klasycznym ciastem zarówno codziennym i odświętnym. Ponieważ to ciasto najlepiej smakuje z owocami to można wzbogacać i urozmaicać jego smak zależnie od sezonowości owoców i pory roku. Latem sprawdzają się truskawki, śliwki, drylowane czereśnie, wiśnie, porzeczki i maliny. Jesienią gruszki, jabłka, winogrona i nektarynki. Właściwie każde ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką, znajdzie swojego amatora. Jego uniwersalny smak sprawia, że ciasto znika z talerzy aż do ostatniego okruszka! 

Przepis

  1. W małej misce mieszam dokładnie drożdże z dwiema łyżkami cukru, 4 łyżkami mąki i ciepłym mlekiem. Odstawiam na 15 minut.
  2. W dużej misce mieszam pracujące drożdże z pozostałą mąką, cukrem, jajkami, roztopionym masłem lub olejem oraz cukrem wanilinowym. Miękką i lepiącą kulę ciasta przekładam do garnka Tefal Ingenio nasmarowanego olejem i odstawiam pod przykryciem na jedną godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.
  3. Owoce myję, przekrawam na pół i wyjmuję pestki.
  4. W misce mieszam widelcem wszystkie składniki kruszonki.
  5. Wyrośnięte ciasto przekładam do formy Tefal Ingenio i równo rozciągam. Układam śliwki, lekko je wciskam i zostawiam na 30 minut, aby ciasto ponownie urosło. Na koniec posypuję kruszonką i piekę przez 40 - 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.
  6. Studzę i podaję.
Ciasto drożdżowe
Czy ten przepis był pomocny?