Powłoka nieprzywierająca w kuchni

Powłoka nieprzywierająca w kuchni

Kiedy decydujemy się na zakup garnków i patelni, warto przemyśleć ich wybór, kierując się względami, które będą dla nas najbardziej istotne. 

Powinniśmy mieć na uwadze:

  • częstotliwość z jaką będziemy gotować i dla kogo,

  • kwestię ewentualnego ograniczenia w naszej kuchni stosowania tłuszczów, 

  • wielkość naczyń i ich dostosowanie do rodzaju użytkowanej kuchenki,

  • gwarancję bezpieczeństwa.

Powłoka nieprzywierająca w kuchni

Wytrzymałość, a powłoka nieprzywierająca.

Zależy Ci na jakości i trwałości? Wybierając garnki i patelnie z powłoką nieprzywierającą, zwróć uwagę na następujące parametry:

  • materiał, z jakiego wykonane jest naczynie,

  • liczba, grubość i rodzaj warstw powłoki,

  • technologia nałożenia powłoki.

Jeśli planujesz intensywnie eksploatować swoje naczynia, warto wybrać te, których powłoka została wzbogacona o dodatkowe komponenty, np. związki krzemu czy tytanu. Żywotność zwiększa też technologia warstwowego nakładania powłoki. Dostępne są już serie produktów, w których do mieszania czy nakładania potraw można używać metalowych przyborów – bez obaw o ich porysowanie. 

Materiał wykonania a zdrowsze gotowanie.

Chcąc ograniczyć w swojej kuchni spożywanie tłuszczów lub zadbać o bezpieczne przygotowanie produktów dla najmłodszych członków rodziny, warto wybrać patelnie i garnki z powłoką nieprzywierającą, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Instytut Matki i Dziecka. W takich naczyniach można gotować zdrowo i bez tłuszczu, unikając przypalania potraw. Po użyciu łatwo je również wyczyścić. 

Garnki i patelnie najczęściej produkowane są z aluminium, stali nierdzewnej oraz żeliwa, ewentualnie z mieszanek różnych materiałów. 

Aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła i pozwala równomiernie i szybko je rozprowadzić, co skraca czas gotowania. Jest natomiast podatne na odkształcenia i nie nadaje się do zmywania w zmywarce. 

Stal nierdzewna jest bardziej odporna na uszkodzenia i łatwiejsza w czyszczeniu, ale słabiej przewodzi ciepło. Mamy jeszcze do wyboru garnki i patelnie żeliwne, które dobrze utrzymują ciepło, ale są stosunkowo ciężkie i podatne na pęknięcia. 

Garnki i patelnie z powłoką nieprzywierającą najczęściej są wykonywane z aluminium, które dla wzmocnienia pokrywane jest warstwą stali nierdzewnej. 

Utrzymanie właściwej temperatury podczas gotowania, smażenia czy duszenia jest o tyle istotne, iż gwarantuje, że posiłki zachowają nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne. Oczywistym jest, że umiejętność uzyskania i utrzymania odpowiedniej temperatury smażenia to w dużej mierze kwestia wprawy i doświadczenia w kuchni. Wygodne rozwiązania przydają się jednak w każdych warunkach. Dlatego, chcąc gotować zdrowiej i bez tłuszczu, warto wybrać patelnię wyposażoną we wskaźnik informujący o rozgrzaniu do temperatury idealnej do rozpoczęcia smażenia lub duszenia.

Wygoda użytkowania.

Zazwyczaj dobór wielkości potrzebnych nam garnków nie przysparza trudności. Tutaj stawiamy na komfort i ergonomię oraz na różnorodność, wybierając często zestawy, które oferują całe spektrum pojemności. 

Większą uwagę należy zwrócić na to, jakie potrawy przyrządzamy najczęściej – jeżeli np. wymagają częstego mieszania, naczynia powinny mieć odpowiednią głębokość i wytrzymałą powierzchnię. 

Istotne jest też dopasowanie garnków i patelni do rodzaju kuchenki. Aktualnie nie jest to problemem, gdyż producenci umieszczają na produktach symbole informujące o ich przeznaczeniu

Analizując omówione wyżej parametry, z łatwością dobierzemy do naszej kuchni odpowiednie garnki i patelnie, z którymi gotowanie stanie się łatwe, zdrowe i przyjemne. W przypadku naczyń Tefal dodatkowo możemy być pewni jakości i bezpieczeństwa, gdyż zostały one potwierdzone również przez Instytut Matki i Dziecka.

Tagi

Czy ten artykuł był pomocny?